Proč byste neměli ignorovat křivené zuby u dětí?

Pokud jste rodič, pravděpodobně se ptáte, zda vaše dítě bude potřebovat ortodontické závěsy. Je to starost, protože ortodontické aparáty - rovnátka jsou drahé, zpočátku nepříjemné a nejsou oblíbené u vašeho dítěte! Ale jako rodič, samozřejmě chcete, aby vaše dítě mělo "rovný" úsměv. Dnes již víme že anomálie v postavení zubů není jen estetická otázka, ale věkem se mohou zhoršovat a přinášejí tak další zdravotní rizika.

Funkční úloha obličeje a zubů je klíčem k zubnímu zdraví vašeho dítěte a normálnímu vývoji. Chcete-li vytvořit rovný dospělý zubní oblouk, musí se dětská čelist a lebeční kosti správně vyvinout. Proto je vhodné problém s křivými zuby řešit co nejdříve. Proč?

Zuby jsou snadněji čistitelné

Snadněji si udržíte zdravé a čisté "rovné" zuby. Když jsou zuby zkroucené, je obtížnější dosáhnout s kartáčkem a dentální nití na zuby. Nedostatečné čištění vede k nahromadění plaku a bakterií, což může vést k zubnímu kazu a onemocnění dásní. Nic není více frustrujícího, pokud víte, že si vaše dítě čistí ústa co nejlépe, ale stále není schopno si je dobře vyčistit.

Méně bolesti čelistí

Pokud máte několik křivých zubů, může to ovlivnit, jak budete žvýkat potravu, což může způsobit bolest čelistí. Křivé zuby dávají vaši čelist z rovnováhy, což vede ke zvýšenému namáhání vašich temporomandibulárního kloubů (TMJ). Křivé zuby jsou také často doprovázeny předkusem nebo zkříženým skusem, coz může také ztěžovat čištění kartáčkem. Nesprávné přizpůsobené čelisti tak mohou ovlivnit to, jak vaše dítě bude jíst, což zase vede k výživovým nedostatkům. Ignorování těchto problémů povede ke vzniku dalších problémů.

Lepší zdraví ústní dutiny

S rovnějšími zuby je mnohem jednodušší udržovat zdravý, krásný úsměv. Když jste schopni provádět dobrou ústní hygienu, chráníte zuby a dásně před onemocněním. Také je méně pravděpodobné, že budete trpět chronickým zápachem úst, nazývaným halitóza. Křivé zuby mohou způsobovat nadměrné opotřebení zubů či více plochých zubů.

Lepší celkové zdraví

Myslíte že křivé zuby nemají vliv na celkové zdraví dítěte nebo dospělého jedince? Mýlíte se. Problémy se zuby mohou způsobit bolesti hlavy a bolesti krku a ramen a onemocnění parodontu se pojí s různými onemocněními, jako je onemocnění srdce. Proč celý svůj život ohrožovat?

Zdravé sebevědomí

Nezanedbatelným důvodem je estetický dojem. I dítě se může trápit kvůli nedokonalosti svého chrupu. Obzvláště děti umí být k sobě až příliš otevřené, upřímné až zlomyslné. I proto je vhodné navštívit dětského zubaře či ortodontistu a křivé zuby řešit co nejdříve.

Pomáhá s jazykovými vadami.

Křivé zuby způsobují nesprávné umístění jazyka což znemožňuje dítěti správně vytvářet zvuky při rozvíjení slovní zásoby. Nejen logoped, ale i ortodoncie pomůže vašemu díteti se správnou výslovností.

Kdy se doporučuje aby zuby vašeho dítěte viděl ortodontista?

Rodiče by měli své dítě přivést do zubní ambulance na první prohlídku okolo 2 roku života, kdy už má dítě mléčné zoubky. V tomto věku je třeba vytvořit pozitivní vztah k zubaři, abyste tak předešli zbytečnému strachu a stresu. Od maličkého věku je třeba dítě vést k péči o zuby a pravidelně absolvovat preventivní prohlídky. Už při prořezávání zubů je pouhým okem zřetelně vidět chybné postavení zubů. Kontrolováním vývoje a prořezávání zubů umí zubní lékař včas odhalit nedostatky a doporučí ošetření v ortodontické ordinaci.

Nikdy není příliš pozdě.

Pokud jste dosud s návštěvou ortodoncie odkládali, nebo máte pocit že na odstranění problému je již pozdě, mýlíte se. Dobrou zprávou je, že nikdy není příliš pozdě na to, abyste problém s křivými zuby napravili.