Špatný dech - hanebný problém

Je ve společnosti něco trapnějšího jako špenát uvíznutý na našich zubech? ANO! Špatný dech ...

Tento nepříjemný problém bohužel nezpůsobuje jen jeden faktor, jak se může zdát. Toto je složitější problém.

Zatímco cibule, česnek a ryby mohou způsobit okamžitý zápach z úst, nejsou to potraviny, které způsobují chronický nepříjemný zápach vycházející z našich úst.

Ve skutečnosti jsou to tři nejužitečnější potravinové položky, které pomohou zmírnit tento problém! Podívejme se na některé z možných příčin a potravin, kterým byste se měli vyhnout, pokud chcete obnovit svůj dech.

Tohle jsou návrhy, které je třeba zvážit, ale vždy se vyplatí mluvit s vaším praktickým lékařem, než učiníte vážná rozhodnutí.

Protein

Rozklad bílkovin je funkcí normální ústní a střevní mikroflóry. Nerovnováha může způsobit hromadění různých sloučenin, které způsobují špatný dech. Viníkem může být příjem příliš mnoho bílkovin v potravinách, jako jsou vejce, ryby, kuřecí maso, červené maso a dokonce i sojové boby. Neříkáme, že byste se měli vzdát všech těchto bílkovin, pamatujte - konzumujte je s mírou.

Sýr

Je dalším milovaným produktem. Proč sýr? Některé mléčné výrobky obsahují aminokyseliny, které reagují s orálními bakteriemi za vzniku sloučenin síry, které mohou způsobit "kyselý dech".

Káva

Víme, že to není žádné překvapení, ale žvýkačka by měla zvládnout silný ranní nápoj. Káva má sušicí a dehydratační účinek a snižuje tok slin, což umožňuje vývoj bakterií se silným zápachem. Jedním ze způsobů, jak zlepšit dech po kávě, je zvýšení hydratace. Máme pro vás skvělou řadu: vypijte půl sklenice vody před pitím kávy a pak půl sklenice po vypití.


Někdy už jednoduchá úprava stravování a zlepšení trávení může skutečně pomoci zbavit se špatného dechu. Chronický špatný dech je symptomem hlavní příčiny, kterou by měl vyřešit praktický lékař.

Příčinou zápachu někdy může být i:

- Nesprávná ústní hygiena - zbytky jídla se ukládají mezi zubní prostory, které pokud se neodstraní, podléhají fermentačním procesem. Nepříjemný zápach z úst může pocházet i z jazyka. Na nevyčištěném jazyku se objeví povlak, ve kterém se množí bakterie. V zadní části, blíže k hrdlu, se objeví anaerobní bakterie, které vylučují sirovodík.

- Hormonální nerovnováha, například během menstruace a menopauzy - vylučuje se méně slin, což vede k narušení bakteriální flóry v ústech a ke zvýšené sekreci sloučenin síry

- Psychologický stres - stresový hormon potlačuje slinění (tedy známý pocit vysychání v ústech)

- Dietní strava při hubnutí, zejména nízkokalorická a hladovění způsobují dehydrataci

- Užívání dehydratačních a antihypertenziv, protože vysušují hrdlo a ústa, inhibují slinění.

Špatný dech může být příznakem vážné nemoci

Zápach z úst může naznačovat nejen problémy s dásněmi nebo zanedbávanou hygienu jazyka. Existují situace, kdy špatný dech může být příznakem vážné nemoci. Je to silný signál, abyste okamžitě navštívili zubního lékaře.

Nepříjemný zápach z úst zabraňuje úzkému kontaktu, způsobuje rozpaky postižené osobě a lidem v jejím okolí. Vede k nepohodě, komplexem a pokud se neléčí, může vést k osamělosti a duševním chorobám, jako je deprese.

Neignorujte zápach z úst! Nebojte se o tom mluvit pokud chceme pomoci sobě nebo osobě postižené tímto trapným problémem. Vždy můžete najít pomoc u zubního nebo praktického lékaře.