Co způsobuje halitozu nebo chronický zápach z úst?

Halitóza - nebo chronický zápach z úst - je něco, co nemůžete vyřešit mentolovou žvýkačkou, ústní vodou nebo dobrým čištěním ústní dutiny. Na rozdíl od "ranního dechu" nebo silného zápachu, který přetrvává po česneku, cibuli, nebo tuňákovém sendviči, halitóza zůstává delší dobu a může být znakem něčeho vážnějšího.

Co způsobuje halitozu?

Nedostatečná dentální hygiena, zanedbávání čištění mezizubních prostor a jazyka, nebo nedostatečné čištění obtížněji dostupných míst vede k premnožování bakterií, co se po čase projeví jako nepříjemný zápach. Čištění zubů i mezizubních prostorů doma je vhodné kombinovat s čištěním zubů v dentálním studiu alespoň 2 až 4 rát do roka.

Pokud zaznamenáte, že váš špatný dech přetrvává, kontaktujte svého zubaře. Spolu můžete zjistit, co může být příčinou. Při správném čištění a vyšetření vám může váš zubař pomoci vyloučit jakékoli problémy s orálním zdravotním stavem a poradit vám další kroky při léčbě a péči o ústní dutinu, nebo vám doporučí obrátit se na jiného lékaře.

Onemocnění které mohou způsobovat zápach z úst.

Zatímco zápach z úst je nejčastěji spojován s něčím co se děje v ústech. Zápach může být také příčinou krátkodobé infekce hrdla, onemocnění dutin, bronchitida, trávicího traktu, ale i chronického stavu jako je cukrovka, onemocněním jater či ledvin. Proto je velmi důležité hledat příčinu co nejdříve a začít s léčbou.

V ústech nesmí být sucho.

Nejčastěji se setkáváme s nepříjemným dechem ráno po probuzení. Proč? Protože v noci se snižuje produkce slin asi o 90% a bakteriím které rozkládají zbytky jídla se lépe daří - suché ústa proto páchnou. Ještě horší dech ráno máte, pokud spíte s otevřenými ústy, které se vám rychleji vysuší. Sliny mají mimo jiné i čistící schopnost, které do určité míry mohou zápach zmírnit. Suché ústa mohou být způsobeny léky, určitými zdravotními problémy, užíváním alkoholu, tabáku nebo nadměrným kofeinem.

Pijte proto hodně čisté vody (doporučuje se i pravidelné vyplachování úst čistou vodou několikrát denně), občas si dejte i vodu s citronem, kávu nahraďte zeleným čajem. Podpořit tvorbu slin můžete i žvýkačkou BEZ cukru.

Pokud máte problém se špatným dechem zkuste nejprve provést několik změn v životním stylu. Počínaje čištěním zubů, mezizubních prostorů, jazyka, přísunem dostatečného množství tekutin a upravením stravy.

Naštěstí halitóza je léčitelné onemocnění, stačí když navštívíte svého zubaře, dentálního hygienika a budete postupovat podle jejich instrukcí.