Zapomínáte čistit mezizubní prostory? Hrozí vám i paradentóza!

Není pochyb o tom, že dentální hygiena je důležitá. Její správné a pravidelné provádění pomáhá předcházet řadě potíží se zuby. Nestačí však pouhé čištění běžným zubním kartáčkem 2x denně. Klasickým kartáčkem vyčistíme jen vnější a vnitřní kousací plochu zubu. Avšak mezizubní prostory tvořící až 40 % povrchu zubu běžný kartáček nevyčistí. Je proto nezbytné věnovat zvláštní pozornost mezizubním prostorám a čistit je k tomu uzpůsobenými pomůckami. Díky tomu minimalizujeme riziko vzniku zubního kazu a můžeme zamezit i vzniku paradentózy.


S výběrem správných pomůcek a způsobem čištění pomůže dentální hygienistka.

Základem péče o mezizubní prostory je výběr správných dentálních pomůcek. Jde o individuální záležitost, která se odvíjí od velikosti mezizubních prostor konkrétní osoby. Se správným výběrem dentálních pomůcek vám pomůže dentální hygienistka. Změří vám velikost mezizubních prostor a určí ideální rozměry mezizubních kartáčků a doporučí vám nejvhodnější pomůcky k provádění celkové dentální hygieny. Rovněž vám předvede správný postup čištění a naučí vás zacházet s jednotlivými pomůckami. Součástí návštěvy u dentální hygienistky je i zjištění indexu krvácivosti dásní či odstranění zubního kamene.

S mezizubními kartáčky je potíž. Pozor při jejich nákupu! 

Obecně platí, že k čištění zubů je nejvhodnější měkký zubní kartáček s malou hlavou a rovným zástřihem vláken. Zvláště složitý bývá nákup mezizubních kartáčků, i když známe potřebné rozměry mezizubních prostor. Mezi výrobci mezizubních kartáčků není sjednocené značení výrobků. Některé firmy uvádí průměr drátku, jiné naopak průměr drátku včetně štětinek. I proto je třeba se poradit s odborníkem. Jedině tak máte jistotu, že používáte správné mezizubní kartáčky.

Kdy mezizubní kartáčky nestačí?

Máte-li některé zuby stěsnané či překřížené, tak potřebujete k jejich čištění jednosvazkový neboli sólo kartáček. Totéž platí v případě, že máte v ústech korunky a další protetické práce či fixní aparát. Sólo kartáček, jak jeho název napovídá, je určen k čištění jednotlivých zubů. Dosáhnete jím klidně až za osmičky.

Při čištění předních zubů použijte raději zubní nit místo mezizubního kartáčku. Platí to zvláště v případě řezáků. K čištění stoliček jsou naopak vhodnější mezizubní kartáčky. Pokud s mezizubní hygienou začínáte, lépe se vám bude používat voskovaná zubní nit. Snáze se totiž do mezizubního prostoru zavádí. Až získáte s používáním zubní nitě zkušenosti, tak začněte používat nevoskovanou. Vyznačuje se lepší stírací schopností oproti voskované niti.