Zubní implantáty a sebevědomí

Implantáty byly známy již před staletími v starověkém Egyptě a Římě, kdy chybějící zuby byly nejčastěji nahrazeny slonovinou, perlami a mušlemi. Avšak dosud známý implantát titanu byl poprvé implantován ve Švédsku v roce 1965.

Chybějící zuby lze napravit mnoha způsoby. Levnější možností jsou odnímatelné protézy, běžně známé jako umělé čelisti. Dražší trvalé řešení, je zavádění zubních implantátů. O potřebě přestavět zuby z hlediska fyzického zdraví se hodně mluví. Nedostatek zubů může vést k atrofii čelisti, a tím k rysům obličeje a viditelné změně obličeje. Způsobuje také nepříjemné pocity při žvýkání, které mohou způsobit další zdravotní problémy. Málo lidí však hovoří o příznivých účincích "náhradního chrupu" na lidskou psychiku.

Odnímatelná náhrada

Nedostatky v chrupu nevypadají jen nedbale, ale také přidávají člověku na věku. Proto si každý kdo může, dá udělat zubní protézu. To způsobuje, že lidé kteří se dříve vyhýbali společenskému životu, se náhle usmívají od ucha k uchu. Plný chrup výrazně ovlivňuje jejich sebevědomí a otevřenost vůči světu a lidem. Odstranitelné zubní protézy však mají jednu hlavní nevýhodu: jsou odstranitelné. Přestože používáte dobré lepidlo, mohou vypadnout v nejméně očekávaném okamžiku. Také vám nedovolují jíst pohodlně jídlo a v noci by měly být uchovávány ve speciální tekutině, která nevypadá esteticky příjemně. Navíc osobě která je nosí, připomene komplexy s nekompletního chrupu. Takže svým majitelům neposkytují stoprocentní pohodlí.


Moderní implantáty

Zubní implantáty jsou dražší, i když nesrovnatelně lepší řešení. Jednoduše řečeno, implantát je umělý zub, zašroubován do skutečné čelisti a nevyžaduje broušení sousedních zubů. Zasunutím implantátu do čelisti se zabrání i atrofii kosti v místě defektu po zubech. Při chirurgických zákrocích při implantaci zubů nejsou stanoveny žádné věkové limity, a proto si i starší lidé mohou užívat stály a úplný chrup. Takový implantát je v těle dobře tolerován a vyznačuje se vysokou odolností vůči silám, které na něj působí během kousání a žvýkání. Po nasazení takový "zub" zůstává celý život na svém místě. Rekonstrukce chrupu pomocí implantátů je proto velmi zdravá a mimořádně pohodlná. Nejčastěji se ukazuje, že zuby pacienta vypadají mnohem lépe než jeho přirozené zuby. Implantáty umožňují "užívat" si života. Pacient v podstatě zapomene, že nemá zuby. Může jíst cokoli jako "normální" člověk, zub nemůže vypadnout. A co je nejdůležitější, zuby se nemusejí před spaním vytahovat, takže pacient může každé ráno vstávat s krásným úsměvem.

Kromě toho je možné k implantátem připevnit mobilní protézu, která zlepšuje pohodlí života. Zavedení pouhých dvou implantátů často umožňuje obnovu několika zubů.