Žvýkačky ... Žvýkat nebo nežvýkat?

Žvýkačka je tu už dlouho a znali ji mnohé kultury. Proč lidé začali žvýkat žvýkačky? Jako žvýkačka ovlivňuje naše zdraví zubů? Známe odpověď!

Z historie ...

Už staří Mayové a domorodí Američané před více než 1000 lety žvýkali šťávu z gumovníku. Starověkí Řekové si vkládali do úst pryskyřici ze stromů - nejlépe se osvědčila březová kůra, která díky antiseptickým vlastnostem fungovala jako lék na bolavé zuby a zanícené dásně.

První žvýkačka vyrobená pro obchodní účely se objevila v koncem 19 století, kdy začali přidávat do pryskyřičné šťávy cukr, ovocné a mátovou příchutě, které jsou v oblibě až dodnes.

Je žvýkačka prospěšná pro zuby?

Žvýkání žvýkačky, podporuje produkci slin a to může být pro vaše ústa velmi dobré. Lidské ústa obsahují mnoho potenciálně škodlivých bakterií. Zvýšená produkce slin pomáhá vyplavovat bakterie, které mohou vést k zánětům a infekcím. Z tohoto hlediska může být žvýkačka pomocníkem v péči o chrup. Ale pozor! Ne všechny žvýkačky jsou prospěšné. Žvýkačka, která obsahuje cukr, je pro zuby špatná zpráva, protože cukr ze žvýkačky se uvolňuje a bakterie v ústech "cukr milují" a způsobují zubní kaz. Žvýkačky slazené cukrem si držte dál od zubů, pokud si chcete udržet zdravé dásně a zuby.

Žvýkačka slazená umělým sladidlem je lepší volba a může přinést určité výhody. Například obnovení pH v ústech po jídle a pití i osvéžení dechu. Není to ale nejlepší žvýkačka, kterou byste měli žvýkat pravidelně.

Žvýkačka neobsahující cukr, slazená xylitolem pomáhá redukovat bakterie. V přítomnosti xylitolu bakterie ztrácejí schopnost přilnout k zubu a poškodit zubní sklovinu a obnovuje pH ústní dutiny. Podle studie American Dental Association, žvýkání žvýkačky bez cukru po dobu 20 minut po jídle může zabránit vzniku zubního kazu. Sliny pomáhají neutralizovat kyseliny v našich ústech po jídle. Obsahuje také vápník a fosfát, které posilují zubní sklovinu, naši první linii obrany proti bakteriím nacházejících se v ústní dutině.

Takže při výběru, se "držte" žvýkačky bez cukru!

Žvýkačka nemůže nahradit dobrou ústní hygienu.

Ačkoliv žvýkačka neobsahující žvýkací cukr může být ve většině případů prospěšná, v některých případech se žvýkačka nedoporučuje. Například, pokud se u vás vyskytne jakýkoliv typ bolesti čelisti, měli byste se zdržet žvýkání a promluvit si se svým zubním lékařem o dostupných možnostech.

Pro většinu lidí může být žvýkačka (zejména žvýkačka slazená xylitolem) dobrým preventivním opatřením v situacích, kdy čištění zubů a použití zubní nitě není praktické, ale žvýkačka by nikdy neměla nahrazovat pravidelnou dentální hygienu!