4 kroky jak efektivně zabránit zubnímu kazu

Zubní kaz je jedním z nejběžnějších problémů, se kterými se pacienti hlásí v zubních ambulancích. Bohužel, stále mnoho dospělých zápasí s tímto problémem a zubní kaz velmi často postihuje i děti. Existuje však mnoho účinných a jednoduchých způsobů, jak zabránit tomuto zubnímu onemocnění.

Jak se vyhnout zubnímu kazu?

1. Čistěte si zuby. Teoreticky každý z nás ví, že pravidelné čištění zubů ráno a večer je nezbytností. V praxi však ne každý dodržuje tuto zásadu. Tento problém se objevuje zejména u dětí, které si samy z vlastní iniciativy nevezmou do ruky kartáček a zubní pastu. Právě to je však základ v každodenní prevenci před zubním kazem. Už po krátkém čase po vyčištění zubů se začnou tvořit usazeniny. Tyto ztvrdnou po několika desítkách hodinách a přemění se na zubní kámen, který po týdnu není možné odstranit jednoduchým čištěním zubů. Je to všechno kvůli složení slin, které jsou bohaté na minerální soli, které interagují s plakem, který pak mineralizuje.

Plak i zubní kámen poškozují zuby a demineralizují jejich sklovinu. Bakterie nahromaděné v zubním plaku přispívají k okyselení prostředí v ústech. Vyloučené kyseliny způsobují poškození skloviny, takže zuby ztrácejí svou přirozenou ochranu a jsou vystaveny silnějšímu působení bakterií, které způsobují kaz a způsobují rychlejší rozpad zubů. Kromě toho, zubní kámen na okraji dásní přispívá ke vzniku a rozvoji parodontitidy, což ztěžuje správnou péči o ústní dutinu - v úzkých mezerách mezi dásněmi a kamenem se hromadí bakterie, které se obtížně oplachují. Nejčastějším problémem způsobeným nahromaděním zubního kamene je gingivitida, po níž následuje parodontitida.

2. Používejte dentální nit, mezizubní kartáčky a ústní vodu. Samotné čištění nemusí stačit, proto byste měli sahat i po mezizubních kartáčkech, ústní vodě a dentální niti. Díky mezizubním kartáčkům a dentální niti se dostaneme na těžko přístupná místa, které nedokážeme vyčistit obyčejným kartáčkem. Na druhé straně, ústní voda, má antibakteriální vlastnosti, osvěžuje ústa a snižuje tvorbu plaku.

3. Jezte zdravě. Správná strava je dobrá nejen pro naše zdraví, ale i pro naše zuby. Nejprve byste měli omezit spotřebu sladkostí, které bohužel nepříznivě ovlivňují zuby. Naopak zvyšte příjem tzv. kariostatických výrobků, které chrání zuby před zubním kazem. Patří mezi ně mléko a mléčné výrobky, vejce, celozrnný chléb, čerstvá zelenina a ovoce a zelený čaj.

4. Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře! Většina z nás navštěvuje stomatologickou ambulanci pouze tehdy, když nás začnou zuby bolet. Bohužel, mnozí přicházejí pozdě. Čím dříve zjistíme jakékoliv příznaky kazu, tím účinnější bude léčba. Pravidelné návštěvy u zubaře hrají v preventivních opatřeních velmi důležitou roli, preventivní prohlídku byste měli mít nejméně jednou za šest měsíců. Zubař nejen zkontroluje stav našich zubů, ale také vám pomůže zvolit správný kartáček a zubní pastu a naučí vás, jak správně čistit zuby.