Co je zubný kámen a jak ho odstranit?

Zubní kámen je jednou z nejčastějších obtíží, které trápí naše zuby. Kromě toho že je neestetický, způsobuje vznik různých bakteriálních infekcí, jejichž účinky se mohou projevit po určitém čase. Pokud vám není krásný úsměv a zdraví našich zubů lhostejný, stojí za to jít k zubaři nebo k zubnímu  hygienikovi.

Co je zubní kámen?

Zubní kámen je mineralizovaný povlak, který vzniká v důsledku nesprávného čištění zubů. Transformuje se z měkkého plaku, který se tvoří na povrchu zubů a v mezizubních prostorech. Pokud je zubní povlak nepřesně odstraněn, vlivem složení slin bohatých na minerální soli se vytvoří pevný kámen, který už neodstraníte zubním kartáčkem ani ústní vodou. Zubní kámen vede k zubnímu kazu, mnoha onemocněním dásní, dokonce zánětu dásní a paradentóze. Kromě toho bakterie, které přetrvávají v kameni postupně okyselují ústa a tím velmi oslabují sklovinu.

Jak odstranit zubní kámen?

Do odstranění zubního kamene byste se neměli pouštět svépomocně. Své zuby byste měli svěřit profesionálovi - zubnímu lékaři nebo dentálnímu hygienikovi. Ten zvolí způsob jak bude zubní kámen odstraněn. 

První způsob odstranění zubního kamene je za pomoci ručního nástroje - škrabky na zubní kámen (nebo kyrety), kterým se odstraňuje zejména kámen z mezizubních prostor a podél dásní.

Další používaná metoda je za pomoci ultrazvuku, kde přístroj dokáže v poměrně krátkém čase rozbít hrubé nánosy zubního kamene ale i kámen nad dásněmi i pod nimi. Procedura pokračuje mechanickým odstraněním zbytku kamene za pomoci škrabky a leštění za pomoci speciální pasty a kartáčku.

Poměrně oblíbená metoda na odstranění zubního kamene je pískování. Provádí se proudem vody, vzduchu a jemného prášku, který díky silnému proudu ze speciálního přístroje důkladně a jemně odstraňuje nechtěnou pigmentaci, čímž zuby zůstanou bělejší a jasnější. V závislosti na množství pigmentů může zákrok trvat od pár minut až do hodiny. Na závěr se chrup komplexně ošetří fluoridovými preparáty.

Celý proces odstraňování zubního kamene je bezbolestný a finančně nenáročný. Hlavními výhodami jsou zuby bez zubního kazu, vytratí se problémy z citlivými krčky, krvácení z dásní či zápach z úst. Zuby jsou bílé a čisté. Navíc zdravé zuby znamenají i zdravé srdce, ledviny nebo klouby.

Ekonomické výhody - je ekonomičtější navštívit zubního lékaře 2-3 krát do roka, jako mnoho let nenavštívit zubní ambulanci a pak zatoužit po "generální opravě" celého chrupu. Dlouhodobé absence u stomatologie a zanedbávání zubů se dříve či později vymstí, proto se neobjevujte u zubaře pouze tehdy, když něco bolí!