Dieta a zdravé zuby - má správná výživa vliv na stav našich zubů?

Zima je již nenávratně pryč a se stále teplejším počasím se odhalujeme víc. Někteří z nás si řeknou, že právě teď je nejvyšší čas začít s dietou abychom v plavkách vypadaly dobře. Strava nebo vhodné přizpůsobení množství potravy, její typu a kvality našim individuálním potřebám se může stát klíčem nejen k dobré siluetě, pěkné pleti, vlasů, nehtů ale i zdravých zubů. Proto je dodržování správné životosprávy tak důležité.

Naše tělo, nálada nebo chování je zrcadlem toho, co máme na talíři u prostřeného stolu. Proto se podívejte do svého menu a upravte ho z hlediska zdraví, zejména zdravých zubů.

Nezískáte jen krásný úsměv, ale v důsledku obohacení stravy o některé vitamíny a minerály i zdraví celého organismu.

Vitamíny a minerály, které výrazně ovlivňují zuby

Abyste si dlouho užívali zdravé zuby, nestačí pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Návštěva zubaře není prostředkem nápravy zubního kazu nebo parodontózy. Lékař vám samozřejmě pomáhá udržovat zdravé zuby, ale neprovádí pro vás každodenní zubní hygienu.

Zubní kartáček, zubní nit nebo ústní voda jsou základem ústní hygieny, stejně jako preventivní zubní prohlídky. Doplnění zdravých potravin, bohatých na vitamíny a minerály, které jsou potřebné pro správné fungování našeho těla, je důležité pro udržení zdravých zubů. Mezi minerály, které jsou nezbytné pro naše zuby, můžeme zmínit vápník, fluor, zinek, fosfor.

Pokud jde o vitamíny, máme takovou "abecedu": A, B, C, D, E.

Všechny tyto jsou k dispozici v každé lékárně ve formě výživových doplňků.

Samozřejmě že nejlepší je dodávat tělu všechny výše zmíněné látky z jejich přirozeného zdroje výskytu, tedy správným nasměrováním stravovacích návyků a fastfoodovým jídlem a sladkostem se vyhýbat.

Kde hledat minerály?

Začněme s minerály: vápník, fluorid, zinek, fosfor. Je těžké rozhodnout, který z nich je nejdůležitější.

Jistě, s kostmi, a tedy i se zuby, spojujeme nejvíce vápník (Ca). 

Ve kterých produktech najdeme nejvíce vápníku?

Nejlépe uděláte pokud do jídelníčku zařadíte mléčné výrobky: mléko, jogurt, kefír, podmáslí nebo sýr. Žlutý sýr je mimořádně hodnotnou složkou stravy, která podporuje zdraví zubů. Jeho žvýkání zvyšuje pH plaku, chrání ho před nepříznivými účinky kyselin, posiluje sklovinu, zabraňuje vzniku zubního kazu a chrání proti zánětu dásní. Při konzumaci sýra s ohledem na jeho příznivé účinky na naše zuby je však třeba mít na paměti, že jde o vysokokalorický produkt - a neměli bychom to s konzumací přehánět, pokud nechceme přibírat na váze.

A co lidé s chybným proteinem? V jakém jídle mohou najít vápník? 

Pro ně může být alternativou řasa. Některé řasy obsahují až 10-krát více vápníku než mléko. A co víc, na povrchu těchto rostlin jsou bakterie, které produkují enzymy, které chrání zuby před zubním kazem nebo orální mukositidou. Mohou být podrobeny tepelnému zpracování, jako je smažení, vaření, ale pravděpodobně největší množství vitamínů a minerálů spočívá v jejich surové formě, která je také "virulentní". Kromě toho vápník obsahují ryby (sardinky), semena a ořechy (mák, mandle, lískové ořechy), zelenina (fazole, sója, petržel, rebarbora, zelí).

Pojďme nyní k fluoru, protože je to spojenec vápníku v boji za silnou sklovinu. Fluor má antibakteriální vlastnosti, ředí kyseliny, které ohrožují zuby a posiluje sklovinu. Výrobky bohaté na fluor jsou ryby, rýže, čaj. Zajímavostí může být, že pití zeleného čaje účinně chrání sliznici před infekcí, výrazně snižuje růst bakterií, posiluje sklovinu a zabraňuje tvorbě plaků. Fenomén zeleného čaje potvrzují studie provedené na japonské populaci, která se pyšní extrémně zdravými zuby. A to vše je zásluha čaje, jehož pití je napsáno zlatým písmem v tradici této země.

Zinek a fosfor jsou další minerály, jejichž úloha při remineralizaci skloviny je zásadní. Zinek zabraňuje šíření bakterií a konstrukci plaku, zatímco fosfor podporuje procesy remineralizace zubů a chrání sklovinu. Fosfor je přítomen v rybách (tuňák), v krůtě, v hovězím, v pohance, otrubách, ovesných vločkách, bramborách nebo dýňových semenech. Na zinek jsou velmi bohaté mušle a ústřice, vepřová játra, semena fazolí, sardinky v plechovce, celozrnný chléb.

Kde najít vitamíny?

Vitamíny, stejně jako minerály, dávají našim zubům zářivost a zdraví, pokud jsou dodávány ve správném množství. Navíc, některé vitamíny jsou velmi užitečné při vstřebávání například vápníku. A tu mluvíme o vitaminu D, který je díky účasti vápníku a fosforu zodpovědný za správnou mineralizaci skloviny. Vitamín D se nejlépe konzumuje v mastných rybách bohatých na vápník a fosfor, jako jsou makrela, tuňák, halibut, sardinky (ty z plechovek mají navíc plus, protože je můžete jíst spolu s kostmi).

Dalším důležitým vitamínem pro zdravé zuby je vitamín C. Je to on, který je zodpovědný za široce definovaný stav dásní, protože posiluje cévy a dělá tělo imunním vůči různým typům infekcí. A ačkoli to může být spojeno zejména s bojem proti nachlazení a antibakteriálním účinkem, jeho vliv na obnažené zubní krčky je opravdu značný. Nejvíce vitaminu C najdeme v zelenině a ovoci (jako zelí, petržel, brokolice, černý rybíz, jablka nebo citrusové plody). V tomto bodě je možné dodat, že zahrnutí brokolice do stravy je mimořádně prospěšné. Dodáme tělu vitamin C a navíc mu poskytneme koenzym Q10 - který lze odvážně prohlásit za elixír mládí. Koenzym Q10 je látka se silnou antioxidační a anti-aging aktivitou.

Vitamín A má pozitivní vliv na naše dásně, a navíc je ideální zbraň v boji s bakteriemi, které přispívají k tvorbě zubního kazu. Vyskytuje se v takových výrobcích jako: mrkev, špenát, játra, zelí, vejce, červené maso. Nejlepší je konzumovat vitamin A v surové mrkvi protože v této formě má podobný účinek jako kartáček na zuby - dokonale čistí mezizubní prostory od zbytků jídla a masíruje dásně.

Na závěr krátká zmínka o vitaminu E. Právě vitamín E je odpovědný za rychlejší léčebné procesy. Například po extrakci zubu nebo po vkládání implantátů je doba léčení rychlejší. Vitamín E se přirozeně nachází ve slunečnicovém oleji, v oleji z pšeničných klíčků, mandlích a lískových oříšcích.

Nyní už víte které zdravé potraviny nemají chybět ve vašem jídelníčku. Nejenže získáte krásný úsměv, ale i štíhlou postavu. Internet je plný nápadů pro zdravá jídla a zdravé hubnutí. Většina receptů je bohatá na potraviny bohaté na vitamíny a mikroživiny potřebné k remineralizaci našich zubů. Vše, co musíte udělat, je změnit něco ve vašem životě a účinky změn vás v krátkém čase pozitivně překvapí.