Fakta a mýty o implantátech

I když se zubní implantáty používají ve stomatologii již mnoho desetiletí, stále se u nich setkáváme s množstvím protichůdných a často i falešných názorů. Jaká je realita? Podívejme se na nejčastější fakta a mýty týkající se Implantologického ošetření.

Implantáty jsou riskantní metodou - mýtus

I když je implantát hluboko implantován do kosti a stabilizovaný dásněmi, mnoho pacientů se obává, že i tak vypadne. Stačí se podívat na čísla a statistiky. První zubní implantát byl implantován v roce 1965. Během půlstoletí se technologie implantace vyvinula natolik, že implantologické ošetření jsou v 98 procentech případů úspěšné, jedná se tedy o postup s téměř nulovým rizikem. Pro minimalizaci tohoto rizika však musí být splněny určité podmínky. Pacient musí mimo jiné splňovat určité podmínky (např. správné množství kosti pro implantát) a nemohou existovat žádné lékařské nebo zdravotní kontraindikace, které by znemožňovaly výkon. Pokud se po zákroku řídíme pokyny zubního lékaře a staráme se o implantáty - nemají důvod vypadnout. Existuje ještě jedna důležitá otázka, která určuje trvanlivost implantátu - jeho kvalita. Nejběžnější jsou implantáty nízké kvality nebo implantáty, které nejsou náležitě ošetřeny. Pevné implantáty od osvědčené značky mají dlouhodobou životnost.

O implantáty je třeba pečovat jako o normální zuby - fakt

Zubní implantáty by se měly ošetřovat stejným způsobem jako ty přirozené: čistěte je zubním kartáčkem nejméně dvakrát denně, používejte mezizubní kartáčky, zubní nit, pravidelně navštěvujte zubního lékaře, odstraňujte zubní kámen, přestaňte s kouřením. I když jsou keramické korunky uloženy na umělém kořeni odolné vůči rozpadu, implantáty nejsou nezničitelné. Nedostatečná ústní hygiena může vést k periimplantitíde, tj k zánětu tkání kolem implantátu. Onemocnění se projevuje otokem, krvácením a přecitlivělostí na dásně obklopující implantát a pokud se neléčí, může způsobit ztrátu implantátu.

Vypadají uměle - mýtus

Existuje mylná představa, že zubní implantáty působí uměle a jsou nepřirozené. Není to pravda. Implantáty byly vytvořeny na základě přirozené anatomie zubů, což je umožněno, použitím vysoce kvalitních komponentů. Implantát vyrobený z titanu působí jako umělý kořen, zatímco celokeramické korunky, které jsou na něm zabudované, nahrazují přírodní zub a vypadají stejně, jako ostatní zuby. Tvar, velikost a odstín zubní korunky se volí po konzultaci s pacientem tak, aby estetický účinek byl konzistentní a uspokojivý pro uživatele implantátu. Zkušený implantolog ví, že nejlepším implantátem je implantát, který je na první pohled nepostřehnutelný. Proto se nemusíte bát umělého efektu - zubů, které jsou hrubě bílé nebo neodpovídají rysem obličeje. Vaše implantáty mohou vypadat tak přirozeně, že si vaši přátelé tuto změnu nevšimnou - pokud jim sami neprozradíte tajemství nového krásného úsměvu.

Je to drahé řešení - fakt

Ve srovnání s protetickými můstky a zubními protézami je implantologické ošetření dražším řešením - ale jen zjevně, protože se týká počátečních nákladů. Můstky mají životnost 10 - 15 let, protézu bude pravděpodobně nutné vyměnit po 5 letech. S přihlédnutím k této skutečnosti mohou vícenásobné úpravy nebo výměny můstků a protéz v dlouhodobém horizontu stát pacienta mnohem více než zubní implantáty.

Musíme si také uvědomit, že cena implantátu se liší v závislosti na mnoha faktorech: společnost, která vyrábí implantát, laboratoř, které na implantátu provádí protetické práce, použité technologická řešení, například typ implantátu, materiály, ze kterých je korunka vyrobená, a zda bude před implantací implantátu nutná rekonstrukce kosti. Závisí to také na řádné přípravě postupu. Pamatujte! Za kvalitní implantáty se vyplatí zaplatit odpovídající cenu. Proto investujte do osvědčených řešení a důvěřujte tím nejlepším v oboru. Díky tomu si můžete být jisti, že implantáty vám budou sloužit mnoho let.

Implantologické ošetření má omezení - fakt

I když je léčba implantátem revolučním řešením, má také svá omezení a ne každý ji může absolvovat. Dostatečné množství kosti pacienta, dobré zdraví ústní dutiny a dobré celkové zdraví jsou rozhodující. Implantáty nejsou vhodné pro každého: pacienti s diabetes, rakovinou, ale i špatná ústní hygiena, dále neléčený zubní kaz nebo onemocnění parodontu, pokročilá osteoporóza. Pokud uvažujete o tomto způsobu rekonstrukce chrupu, absolvujte úvodní Implantologické konzultaci, během které zubní lékař zhodnotí možnosti léčby.

Zubní implantáty jsou jako zubní protézy - mýtus

Ztrátu zubů mohou nahradit implantáty i zubní protézy, ale ve skutečnosti jsou to dvě různé protetické metody. Pohyblivá náhrada je cizí těleso, které není trvale fixované v ústech, můžeme jej odstranit, takže je třeba speciální lepidlo, kterým ji každý den připevníte k patru, aby měla protéza v ústech stabilní polohu. Protézy mohou způsobit nepohodlí v sociálních situacích, problémy s jídlem, mluvením a dokonce se mohou uvolnit nebo vypadnout. Zubní implantát je trvale imobilizovaný jeho integrací do kosti. Funguje jako normální zub, takže můžete vše jíst, smát se a mluvit.

Implantační proces vyžaduje čas - fakt

Implantační proces je vícestupňový a je na něj potřebný čas. Celkové trvání Implantologického ošetření je v průměru od 2 do 6 měsíců - takto dlouho trvá proces hojení tkání a tzv. osseointegrace, tj povrch implantátu sbíhající se s kostí. Je důležité, aby osseointegrace probíhala za vhodných podmínek pomalu a postupně, což snižuje riziko komplikací a je rozhodující pro úspěšnost postupu, během něhož se na implantát nanese dočasná korunka, která maskuje chybějící zub. Pouze pokud se tkáně správně zahojily, může se titanový implantát umístit do cílové protetické práce - zubní korunky. Čas léčby implantátem může také prodloužit řízený postup regenerace kosti, která se provádí v případě deficitu v čelisti pacienta. V tomto případě se uskuteční první chirurgická rekonstrukce kosti, pak trvá asi 5 až 6 měsíců, než se kost zcela zotaví a až potom se implantuje implantát.

Implantace je bolestivá - mýtus

Implantace, stejně jako jakýkoli chirurgický zákrok, je invazivním postupem, ale navzdory obavám těch, kteří zvažují tuto formu rekonstrukce chrupu, není to bolestivé a trvá relativně krátce. Implantolog použije lokální anestezii, proto chirurgická fáze je bez bolestná. V závislosti na počtu implantovaných implantátů se postup provádí v lokální anestezii, méně často v celkové anestezii, která zcela eliminuje bolest. Pacient po operaci může normálně fungovat.

Víte, že ...

Mnoho zubních lékařů tvrdí, že implantační chirurgie je spojena s menším nepohodlím pro pacienta, jako chirurgické odstranění osmiček (zubů moudrosti)?