Proč mají ženy častěji problémy se zuby?

I když podle statistik ženy navštíví zubního lékaře častěji než muži a pravidelně si čistí zuby, jsou vystaveny většímu riziku zdravotních problémů s ústy. Proč je tomu tak?

Může za to neustále střídání hormonů, které v různých fázích života ženy může vést mimo jiné k zánětu dásní, periodontální onemocnění, xerostomie a dokonce i k poškození čelisti a ztrátě zubů ...

Puberta

Jako první "zaútočí" na zuby puberta. V důsledku hormonálních změn se u měkkých tkání v ústech častěji vyskytuje zánět. Zvýšení progesteronu zvyšuje průtok krve do dásní, činí jej bolestivými, oteklými a vykazují ostřejší reakci při kontaktu s plakem nebo zbytky jídla. Už dospívající ve věku 14 - 16 let jsou vystavené zvýšenému riziku vzniku gingivitidy. Přestože gingivitida je relativně mírným a zcela reverzibilním stavem, nepřiměřená ústní hygiena a nedostatek zubních preventivních prohlídek mohou vést k tomu, že se infekce stane pokročilou formou periodontálních onemocnění. V tomto období byste měli věnovat pozornost stravě, ale i ústní hygieně.


Menstruace

Vysoké hladiny ženských hormonů, především progesteronu, během menstruace zvyšují zásobování dásní krví, a proto jsou náchylnější na zánět. Tomuto problému mohou čelit mladé dívky, které vstupují do puberty, i dospělé ženy. V kritickém období cyklu se vyplatí vyhýbat faktorům, které dráždí dásně, jako jsou cigarety, alkohol, pálivé koření a zuby byste si měli čistit jemným kartáčkem.

Kolísání hormonů během menstruačního cyklu způsobuje, že mnoho žen v současnosti bojuje s opakovanými infekcemi dásní. Během menstruace se snižuje i srážení krve a zvyšuje se riziko krvácení po chirurgickém zákroku, proto by ženy v tomto období neměli rozhodovat o chirurgických zákrocích v ústní dutině, implantaci zubních implantátů nebo o operaci dásní.


Hormonální antikoncepce

U žen užívajících perorální antikoncepci, které obsahují progesteron, se mohou vyskytnout i příznaky gingivitidy. Je to důsledek agresivnější reakce těla na toxiny produkované bakteriemi nacházejícími se v plaku. Vyšší hladiny estrogenu v důsledku hormonální antikoncepce mohou naopak zvýšit riziko tzv suchý alveolus, bolestivá komplikace po extrakci zubu.


Těhotenství

Asi 40 procent těhotných žen postihuje tzv gingivitida. Je to soubor příznaků způsobených přímo hormonálními změnami u těhotné ženy, zejména účinek progesteronu a estrogenů mezi 2 a 8 měsícem těhotenství. Jejich vyšší hladina během těhotenství zvyšuje přísun krve do dásňové tkáně, která je změklá, jemná, citlivá na zranění a může krvácet i při čištění zubů.

Proto během těhotenství se ženy musí mimořádně starat o ústní hygienu a zabránit tvorbě zubního plaku, který dále dráždí citlivé dásně.


Menopauza

Návaly horka, problémy se spánkem, podrážděnost nebo přírůstek na váze nejsou jediné příznaky charakteristické pro menopauzu, do které ženy obvykle vstupují po 45 - 50 letech. Menopauza a s ní spojený i deficit estrogenu ovlivňuje i stav zubů a dásní. Proč? Po 50 roce se významně zvyšuje riziko osteoporózy, oslabují se kosti a zvyšuje se jejich křehkost. Týká se to i kostí, které udržují naše zuby. Kvůli demineralizaci a oslabení její struktury přestává být kost pevným základem pro zuby, které se začínají uvolňovat a dokonce vypadávají.

Menopauza má kromě kostních hrozeb i následky na naše dásně a sliznice. V důsledku nedostatku estrogenu a vysokého věku jsou ženy více vystaveny xerostomií, tj sucho v ústech, což zvyšuje riziko zubního kazu, halitózy nebo periodontitidy.

Během menopauzy je nejlepší navštěvovat lékaře každých šest měsíců. Při profylaxi osteoporóze je důležitá i přiměřená strava obsahující vápník, vitamin D a K. I v tomto věku v případě ztráty zubu nebo zubů, je víme nahradit zubními implantáty, protézami nebo protetickými můstky, což výrazně zvýší kvalitu života.