Proč tak často dochází k léčbě kořenového kanálku?

Léčba kořenových kanálků je jedním z nejčastěji prováděných postupů v zubních ordinacích. Proč je to tak? Fakta jsou alarmující, protože endodontické zubní ošetření je často posledním, nejpokročilejším stádiem zubního kazu!

Zubní kaz je zrádný nepřítel, může se vyvinout, ale bolesti zubů se nemusí objevit!

Jak je to možné? Zuby začnou bolet, až když bakterie dorazí na dentin, tkáň ve velké části organické látky těsně pod sklovinu, které je již v přímém kontaktu s buničinou. Zubní sklovina a hlavně mineralizovaná tkáň je bez inervace a proto nepociťujeme negativní účinky pronikajících bakterií. Po této informaci je mnoho pacientů překvapeno, že to bohužel nevěděli. Abyste tomu zabránili, měli byste každých šest měsíců navštívit svého zubního lékaře.

Zubní kaz

Počáteční nebo průměrný zubní kaz není bolestivý, při jídle se může vyskytnout pouze dočasná bolest, nebo pacienti nejčastěji definují citlivost zubů na sladké, slané a kyselé jídla. Místo toho, aby šli k zubaři na důkladné přezkoumání a ošetření, hledají tito lidé v lékárnách rychle působící látky na boj proti nepříjemným pocitům.

Neléčený zubní kaz pokračuje, bakterie proniknou k buničité komoře a pacient začne pociťovat intenzivní bolest, která se ještě zesiluje při tepelných stimulech.

Endodontická léčba

Léčba kořenového kanálku je postup rozšířen na několik návštěv. Po analýze rentgenového snímku, zkontrolování životaschopnosti buničiny určí lékař další postup léčby zubů. viz. starší článek.

Pozitiva léčby kořenového kanálku:

- zabraňuje extrakci zubů

- váš vlastní zub je vždy cennější než zubní implantát

- vyléčen zub po ošetření kořenového kanálku, a to i přesto, že je "mrtvý" lze stále používat několik let, dokonce desítek let

- nižší náklady ve srovnání s výrobou implantátu nebo protetického můstku

Negativa:

- odumřelé zuby jsou křehké, protože již nejsou vyživovány zubní buničinou

- postupem času zuby ztmavnou, obarví na modro

- léčba kořenového kanálku je na několik fází - několik návštěv - je indikována trpělivost

- v případě kořenových kanálků s těžkou anatomií - komplikovaná struktura, atypický průběh kanálků, apod. existuje zvýšené riziko komplikací

- opakovaná endodontické léčba je vždy náročnější a ne vždy je možné provést pouze konzervativní, minimálně invazivní metodu léčby

- u starších lidí jsou kanály mnohem užší než u mladých lidí a mohou dokonce zcela přerůst. Stomatolog má těžkou roli při rozšiřování tohoto typu kanálů a existuje vysoká pravděpodobnost zlomení nástroje, protože lékař je nucen pracovat pouze s tenkými nástroji


Léčby kořenového kanálku se pacienti velmi obávají, ale ošetření může být zcela bezbolestné. Pacientovi se obvykle před zákrokem podává lokální anestetikum.

 Vždy je lepší podstoupit léčbu kořenového kanálku a zachránit zub, jak ho extrahovat. No nejlepší je prevence. Dodržujte správnou ústní hygienu, preventivní prohlídky a užívejte si zdravé zuby.