Zubní kaz řešte včas!

Jedním z nejrozšířenějších infekčních onemocnění je zubní kaz, který postihuje tvrdé zubní tkáně a je způsoben vlivem bakterií. Vznik zubního kazu je úzce spojen s hojnou konzumací sladkostí, a zvláště s nedostatečnou zubní hygienou. Pokud už zubní kaz vznikne, je třeba ho podchytit včas. To je možné jen v případě, že docházíte pravidelně na preventivní prohlídky ke stomatologovi. 

Nedbáte o prevenci zubního kazu? Víte, co vás čeká? 

Pokud vznikne zubní kaz a vy prevenci v péči o svůj chrup dlouhodobě podceňujete, vznikne ve sklovině postiženého zubu defekt. V rané fázi o zubním kazu nevíte, ale v pokročilejším stadiu se začnete potýkat s bolestí zubu a s jeho citlivostí. Defekt zubu postupně proniká dentinem až do zubní dřeně a zub začne odumírat. Velmi vážné komplikace nastanou ve chvíli, kdy se bakterie způsobující zubní kaz dostanou až do kořenového systému zubu. Z kořene pronikají bakterie do dásně. Pokud to necháte zajít až tak daleko, vznikne velmi bolestivý hnisavý zánět. Je pak nezbytné ošetřit kořenový kanálek, případně je nutný i chirurgický zákrok.  

Prevence zubního kazu je základ. Co obnáší?

Chcete-li vzniku zubního kazu předejít, je nezbytné dbát na prevenci. Je třeba si pravidelně a důkladně čistit chrup (včetně mezizubních prostor) alespoň 2x denně. Rovněž se doporučuje čistit zuby po každém jídle, čímž riziko vzniku zubního kazu ještě snížíte. Pokud nevíte, jak zuby správně čistit, poradí vám dentální hygienistka. Součástí prevence zubního kazu jsou kromě dentální hygieny i preventivní stomatologické prohlídky. Pokud nemáte svého zubaře a jste z Brna a okolí, tak se obraťte na nás. V Diente nové pacienty stále přijímáme.

Máte rozvinutý zubní kaz? Návštěvu stomatologa neodkládejte! 

Pokud už máte pokročilý zubní kaz, je nezbytné okamžitě zajít k zubaři. Návštěvy stomatologa se nemusíte nikterak obávat. Zkušený zubař vám ošetří váš chrup kvalitně a bezbolestně. V případě velkých obav z ošetření je možná analgosedace, která vás zbaví přílišného strachu a zajistí vám naprostou bezbolestnost při závažnějších zákrocích.