Záchovná stomatologie

Nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz. Průběh tohoto onemocnění má několik stádií, od povrchového kazu až po kaz zasahující do zubního nervu. Je nutné odstranit zubní kaz co nejdříve a nahradit vzniklý defekt zubu správně zvolenou zubní výplní.

Nabízíme amalgámové, skloionomerní, kompozitní výplně, případně jejich kombinace. Kromě životnosti zubu dbáme při volbě typu výplně na estetický vzhled.  

Jak vzniká zubní kaz? 

Zubní kaz, bakteriální infekce vznikající z plaku usazujícího se na povrchu zubů, je nejčastějším onemocněním chrupu vůbec. Zpravidla se vyskytuje v mezizubních prostorech, které často zůstávají běžným čištěním opomíjeny. Průběh tohoto onemocnění má několik stádií, od povrchového kazu až po kaz zasahující do zubního nervu. Abychom těmto bolestivým situacím předešli, je nutné odstranit zubní kaz co nejdříve a nahradit vzniklý defekt zubu správně zvolenou zubní výplní.

Ošetření a léčba zubního kazu

Zubní výplně Brno

Je-li zub zasažen kazem či úrazem (zlomenina, luxace) ve stádiu, kdy ještě nezasahuje do zubní dřeně, lze ztracenou zubní tkáň nahradit výplní. Současná moderní stomatologie využívá mnoha materiálů plomb a cena zubní výplně se odvíjí od materiálu, velikosti výplně a složitosti zubního defektu.

Kromě životnosti zubu dbáme při volbě typu výplně na její estetický efekt.

1. Bílá fotokompozitní výplň
Předním sekcím chrupu sluší bílé výplně, které stomatolog upraví tak, aby barvou i tvarem ladily se stávajícím zubem.

2. Skloionomerní výplň
Skloionomerní cement (skloionomer, GIC) se také vyrábí v různých odstínech bílé barvy a jejich výhodou je, že do okolí neustále uvolňují fluoridy zabraňující dalšímu vzniku a šíření zubního kazu. 

3. Amalgámová výplň
Osvědčená metoda se ve stomatologii používá pro výplně do zadních částí čelisti. Amalgámové výplně lze vyleštit do vysokého lesku a vytvarovat podle postiženého zubu tak, aby byl vizuální efekt perfektní. 

Kdy záchovná stomatologie nestačí?
Ve složitějším případě, kdy již zubní kaz infikoval zubní dřeň, následuje tzv. endodontické ošetření kořenového kanálku