Zuby moudrosti - fakta a mýty

"Osmičky" - nebo zuby moudrosti, vyvolávají v lidech mnoho otázek. Často se ptáte, zda jsou pro nás potřebné zuby moudrosti? Svědčí ve skutečnosti o inteligenci? Měly by být odstraněny? A pokud ano, kdy? Tyto a další otázky o zubech moudrosti jsou v naší hlavě. V tomto článku Vám zodpovíme ty nejčastější.


Inteligence a zuby?

Začněme se skutečností, že pojmenování "osmiček" na zuby moudrosti nemá souvislost s nějakým druhem inteligenčního kvocientu. A tak, všichni ti, kteří ještě nemají třetí stoličky si mohou vydechnout úlevou, protože to neznamená, že jsou méně inteligentní, nebo moudrý. Proč tedy poslední zuby v zuboradí mají pojmenování zuby moudrosti? Svou přezdívku dostali proto, že se obvykle objeví mezi 17 a 30 let už zralého jedince.


Jsou zuby moudrosti potřebné? Nebo je to jen dědictví evolučního procesu?

Zuby moudrosti, nebo třetí stoličky, slouží na žvýkání a drcení potravy. Dá se předpokládat, že jejich role v trávicím cyklu je důležitá, ale jejich případná absence nezpůsobuje v současnosti větší nepohodlí. Potvrzují to lidé, kterým osmičky nevyrostly nebo jim byly z různých důvodů odstraněny.

Od dob primátů ve vývinu člověka se mozková část hlavy zvětšila a obličejová zmenšila. Dnešní člověk má čelisti menší, ale velikost zubů zůstala stejná. Jelikož zuby moudrosti rostou ve věku, kdy je ukončen růst kostí, není možné aby se čelist prodloužila a učinila tak místo pro tyto zuby. Naši předkové přicházeli o zuby dříve a tak se místo na čelisti pro třetí stoličky "našlo". Nejvíce problémové jsou dolní osmičky. Zuby moudrosti jsou také velmi atypické svým tvarem, variabilní velikostí i počtem kořenů.


Osmičky - dilema extrakce

Jak již bylo zmíněno, zuby moudrosti velmi často způsobují problémy, které jsou doprovázeny bolestí. 

- V důsledku nedostatku místa na čelisti, třetí stoličky rostou křivě - korunu mají ve směru sedmiček, tlačí na jejich kořen (v extrémních případech by měly být oba zuby odstraněny).

- Pokud se třetí stoličky celé neproříznou, pod sliznicí, která kryje část korunky se zachycuje potrava a vznikají opakované záněty.

- Tlakem, který osmičky vyvíjejí při prořezávání mohou pokřivit ostatní zuby v zuboradí.

- Kvůli jejich členitému povrchu a poloze jsou vystaveny rychlému rozvoji zubního kazu, protože se velmi obtížně čistí.

Všechny výše uvedené příčiny se často stávají základem pro rozhodnutí na odstranění osmiček.

Pokud patříte mezi ty šťastnější, kterým se osmičky prořežou normálně, není důvod je odstraňovat. V první řadě je třeba dbát na správnou hygienu, aby se předešlo napadení zubního kazu a potřebě léčby kořenového kanálku, což je mimořádně obtížné, kvůli nepravidelnému tvaru a různým počtem kořenů.


Existují nějaké výhody plynoucí ze zubů moudrosti?

Zuby moudrosti byly nepohodlným problémem již několik let, a to i pro vědce, kteří se snažili zcela zastavit jejich růst. A naštěstí v této věci neudělali žádný převrat. Zuby moudrosti, jak dokazují nejnovější vědecké výzkumy, jsou lůžky kmenových buněk, které mohou být použity pro produkci nervových buněk nebo mnoho dalších. Pokroky v jejich používání pokračují, takže brzy můžeme být svědky velkých objevů. Tak se starejme o zuby moudrosti nejlépe jak se dá!