Mikroskopická stomatologie

Mikroskopická stomatologie je progresivní obor zubního lékařství. Ošetření dutiny ústní je poměrně náročné, stomatolog se musí orientovat na velice malém prostoru s minimálním přístupem přirozeného světla. Samotné oko bohužel nemůže postřehnout veškeré detaily zubů a dásní, proto je třeba užít zvětšovací pomůcky. Na vrcholu zvětšení stojí operační mikroskop.

Výhody použití mikroskopu

 • Vyšetření dutiny ústní
  Při použití mikroskopu lze rozpoznat počínající kazy, spáry, nevyhovující výplně, korunky a můstky. Stejně tak počínající změny na sliznicích.
   
 • Endodoncie - Ošetření kořenových kanálků zubů
  Správné ošetření kořenových kanálků zubu je jeden z nejsložitějších zákroků ve stomatologii. Konfigurace a anatomie systému kořenových kanálků je velice variabilní a rozměry k.k. se pohybují v řádech desetin milimetrů. Užití mikroskopu je zcela zásadní pro úspěšnou léčbu a právě díky zvětšení má ošetřující lékař optimální přehled v dutině zubu. Úspěšnost zákroku se díky této výhodě radikálně zvyšuje.
   
 • Výplně
  Je možné daleko přesněji odstranit vykažené části zubů. Aplikace a modelace výplně je přesnější, dosahujeme estetičtějších a přirozenějších výsledků.
   
 • Protetika
  Přesnost je při protetickém ošetření nejdůležitější faktor pro životnost protetického výrobku (Inlay, Onlay, Korunka, Můstek). Operační mikroskop odhalí nepřesnosti při preparaci a následném otisku, díky zvětšení také nedochází k poraněním okolních tkání.